08 Eylül, 2014

Benelux travel part-2 Paris ♥Oh la laa! diyerek başlamak geldi içimden :))
Benelux tatilimizin ikinci durağı olan Paris'teyiz! Ahhh Parisss, 4 mevsim üşenmeden ve de düşünmeden gidebileceğim nadir şehirlerden...

Yine güzel güneşli günlere denk geldi tatilimiz, harika zaman geçirdik. Sanırım Paris'te daha rahat etmemin nedenlerinden biri de yıllarca aldığım fransızca eğitime karşı artık yabancılık hissetmiyor olmam :)))
Yukarıda görünen fotoğraf Eiffel'in muhteşem bahçesinden. Şarabını atıştırmalığını al git, pikniğini yap, hiç yadırganmazsın, etrafta herkes öyle sere serpe çimlerdedir zaten :)

Merak edenlere dipnot: Nerede ne yiyelim diyorsanız özellikle Eiffel'e çok yakın sokaklardan birinde bulunan Le Relais de l'Entrecote'de harika bir et yiyebilir, Saint Germain bölgesinde bulunan Café de Flore ya da hemen yanındaki Les Deux Magots'da dinlenip kahve içebilir ve yine Saint Germain'de Créperie des Arts'da harika fransız krepleri tadabilirsiniz. Elbette daha çok yer var ancak onları internetten ayrıca araştırmanız zaten çok kolay olacaktır.
Ve tamamını gezmek 7 gün süren Louvre Müzesi'nin bahçesi...
İçerisinde Mona Lisa dahil birçok dünyaca ünlü eserin bulunduğu nadide müze. Kapılarında her daim uzuuuuun kuyrukların bulunduğu, bu yüzden de eğer gidilecekse sabah erkenden yola koyulması gereken mekan.

Paris'i tepeden görmek mi istiyorsun? Gideceğin yer; ressamlar tepesi olarak da bilinen, görkemli Sacré Coeur kathedralinin de bulunduğu tepe. İşte yukarıda dümdüz ve inanılmaz şehir mimarisiyle düzenli mi düzenli Paris manzarası...
Buraya yürüyerek gidecekseniz yanınıza atıştırmalık bir şeyler alın, çünkü bu yorucu ama keyifli yürüyüşü merdivenlerde dinlenerek geçirebilirsiniz ;)

Seine nehrinin üzerindeki aşıklar köprüsüne bir kilit bırakarak aşkınızı ölümsüzleştirebilirsinizdir de belki :P
Nehrin iki kıyısında bulunan hediyelik eşyacılardan sevdiklerinize ya da kendinize ufak birşeyler alabilirsiniz, burası fiyat olarak da oldukça uygundur.
Ve işte Versaille Sarayı...
Muhteşem, görkemli, hayran bırakan harika bahçeler... 
Gittiğimizde bazı kısımları tadilattaydı bu yüzden ücretsiz girdik, yanlış hatırlamıyorsam girişi 25€' du, yani karlı bir alışveriş diyebilirim ;)) Yukarıdaki fotoğraf sarayın girişine ait. Bahçeden manzaraları da aşağıda paylaşıyorum...
Sonraki yazimda Köln, Lüksemburg ve Amsterdam'i anlatacağım, bence kaçırmayın ;)

Sevgilerrr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...